06.11.2012 | Radek | | Svět počítačů | Žádné komentáře | 

Windows 8 – Instalace krok za krokem

Než začneme instalovat

Než vložíme instalační DVD do mechaniky, měli bychom se prvně přesvědčit, zda máme jako první bootovací mechaniku právě DVD-ROMku a ne např. hard disk. Toto nastavení zjistíme, popřípadě změníme v BIOSu počítače, do kterého se zpravidla dá dostat tak, že při spouštění počítače zmáčkneme klávesu DEL, F2 nebo u notebooků nejčastěji F10.

Hardwarové požadavky

Pokud již nyní provozujete s úspěchem na svém počítači operační systém Windows 7, nebudete mít problém s instalací a provozem nové verze Windows, jelikož tato nová verze právě z Windows 7 vychází. Jen ve stručnosti ale přesto uvedu minimální hardwarové požadavky, které byste měli před instalací Windows 8 splňovat.
 

  • Procesor 1GHz a lepší (32bit nebo 64bit)
  • 1 GB operační paměti RAM pro 32 bitovou verzi, 2 GB pro 64 bitovou
  • 16 GB volného místa na disku pro 32 bitovou verzi, 20 GB pro 64 bitovou
  • Grafická karta s podporou DirectX 9 (WDDM 1.0) nebo lepší
  • Mechanika DVD (K nainstalování systému)
  • Internetové připojení (Ke stažení aktualizací a aktivaci systému)

Instalace systému

Instalace operačního systému Windows 8 je velice jednoduchá, a pokud jste již instalovali Windows 7, jistě vás nepřekvapí podobnost instalátoru, alespoň zpočátku instalace. Stejně jako instalace Windows 7, která zabrala zhruba půl hodiny, instalace Windows 8 vám zabere zhruba stejný čas.

Nyní se tedy již pustíme do samotné instalace systému Windows 8. Po spuštění instalace budeme nejprve požádání o zvolení jazyka, se kterým s námi bude systém komunikovat. Pokud máte zakoupenu českou verzi systému, vybereme češtinu, v opačném případě angličtinu. Dále také můžeme zvolit nastavení časové zóny a rozložení klávesnice. Toto již by mělo být po výběru jazyka nastaveno správně. Pokud tomu tak není, zvolte nastavení tak, jak vidíte na obrázku.

Windows 8 - Instalace - Volba jazyka

Na další obrazovce to máme celkem snadné, prostě jen klikneme na tlačítko „Nainstalovat (Install now)“.

Windows 8 - Instalace

Poté se nám zobrazí licenční podmínky, které je nutné odsouhlasit, jinak instalace nebude pokračovat. Po přečtení těchto podmínek zaškrtneme „Přijímám licenční podmínky“ (I accept the license terms) a klikneme na tlačítko „Další“ (Next), které se nám po odsouhlasení licenčních podmínek zpřístupní.

Windows 8 - Instalace

Nyní dostaneme na výběr, zda chceme provést Upgrade (tato volba se nám zpřístupní pouze, pokud instalujeme operační systém Windows 8 například na počítači, kde je již nainstalována předchozí verze operačního systému Windows), nebo Vlastní (Custom) (nainstalování čistého systému), kterou vám vřele doporučuji.

Windows 8 - Instalace - Upgrade nebo Vlastní instalace

Poslední rozhodnutí, které je od nás před samotným nahráváním souborů do počítače požadováno, je, kam systém Windows 8 nainstalujeme. Zde zvolíme volný oddíl na pevném disku.

Windows 8 - Instalace - Výběr disku

V tomto kroku instalace také můžete svůj pevný disk zformátovat, odstranit nebo vytvořit oddíl, popřípadě načíst ovladač a to pokud zvolíte volbu "Možnosti jednotky" (Drive options).

Windows 8 - Instalace - Formátování disku atd.

Pak již stačí kliknou na tlačítko "Další" (Next) a tím začne samotné kopírování souborů do počítače na pevný disk, které trvá průměrně patnáct až dvacet minut (zaleží na rychlosti vašeho počítače).

Windows 8 - Instalace - Kopírování souborů

Po dokončení tohoto kroku se počítač automaticky restartuje. Před samotným spuštěním systému Windows 8 ještě dojde k dokončení instalace a ještě jednomu restartu.

Windows 8 - Instalace - Dokončení instalace, instalace zařízení

Základní nastavení systému

Po nainstalování všech souborů, popřípadě aktualizací a restartu po vás bude systém požadovat zadání několika základních údajů. Jako první po vás bude systém požadovat zadání názvu počítače a výběr barevného schématu.

Windows 8 - Instalace - Zadání jména PC a berevné schéma

Jako další můžete nastavit další volby a nastavení systému. Ty ale nyní vynecháme, jelikož je budeme moci nastavit i později přímo v systému a jen klikneme na tlačítko "Použít expresní nastavení" (Use Express settings)

Windows 8 - Instalace - Další nastavení

Novinkou Windows 8 je to, že se můžete příhlásit klasicky přes účet, který si vytvoříte přímo v PC (tzv. Lokální účet), popřípadě se můžete přihlašovat pomocí Windows Live účtu. My použijeme přihlášení pomocí lokálného účtu kliknutím na "Přihlásit se bez účtu Microsoft" (Sign in without Microsoft account).

Windows 8 - Instalace - Přihlášení

Windows 8 - Instalace - Přihlášení

A nakonec vás systém požádá o zadání uživatelského jména, které chcete pro přihlašovíní používat.

Windows 8 - Instalace - Uživatelské jméno

Nyní systém Windows 8 dokončí instalaci. Čas na její dokončení vám zpříjemní několika informačními obrazovkamy.

Windows 8 - Instalace - Dokončení intalace

Windows 8 - Instalace - Dokončení intalace

Windows 8 - Instalace - Dokončení intalace

Windows 8 - Instalace - Dokončení intalace

Windows 8 - Instalace - Dokončení intalace

Windows 8 - Instalace - Dokončení intalace

Windows 8 - Instalace - Dokončení intalace

A poté již dojde k samotnému spuštění operačního systému Windows 8 a zobrazení Metra.

Windows 8 - Instalace - METRO

Nyní, když máme nový operační systém Windows 8 úspěšně nainstalován, nezbývá, než si ho donastavit k obrazu svému, popřípadě doinstalovat své oblíbené aplikace.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Novinky a oznámení

15.10.2016 - Do menu byla přidána nová sekce Stream, kde naleznete jak veškěré informace ohledně Fantomasmag TV, což jsou online streamy na Twitch.tv, tak i přímo online stream a chat.

Partnerské weby

Statistika

Naši fanoušci na Facebooku

Další...