06.11.2012 | Radek | | Svět počítačů | Žádné komentáře |
Než vložíme instalační DVD do mechaniky, měli bychom se prvně přesvědčit, zda máme jako první bootovací mechaniku právě DVD-ROMku a ne např. hard disk. Toto nastavení zjistíme, popřípadě změníme v BIOSu počítače, do kterého se zpravidla dá dostat tak, že při spouštění počítače zmáčkneme klávesu DEL, F2 nebo u notebooků nejčastěji F10.
Pokud již nyní provozujete s úspěchem na svém počítači operační systém Windows 7, nebudete mít problém s instalací a provozem nové verze Windows, jelikož tato nová verze právě z Windows 7 vychází. Jen ve stručnosti ale přesto uvedu minimální hardwarové požadavky, které byste měli před instalací Windows 8 splňovat.
Instalace operačního systému Windows 8 je velice jednoduchá, a pokud jste již instalovali Windows 7, jistě vás nepřekvapí podobnost instalátoru, alespoň zpočátku instalace. Stejně jako instalace Windows 7, která zabrala zhruba půl hodiny, instalace Windows 8 vám zabere zhruba stejný čas.
Nyní se tedy již pustíme do samotné instalace systému Windows 8. Po spuštění instalace budeme nejprve požádání o zvolení jazyka, se kterým s námi bude systém komunikovat. Pokud máte zakoupenu českou verzi systému, vybereme češtinu, v opačném případě angličtinu. Dále také můžeme zvolit nastavení časové zóny a rozložení klávesnice. Toto již by mělo být po výběru jazyka nastaveno správně. Pokud tomu tak není, zvolte nastavení tak, jak vidíte na obrázku.
Na další obrazovce to máme celkem snadné, prostě jen klikneme na tlačítko „Nainstalovat (Install now)“.
Poté se nám zobrazí licenční podmínky, které je nutné odsouhlasit, jinak instalace nebude pokračovat. Po přečtení těchto podmínek zaškrtneme „Přijímám licenční podmínky“ (I accept the license terms) a klikneme na tlačítko „Další“ (Next), které se nám po odsouhlasení licenčních podmínek zpřístupní.
Nyní dostaneme na výběr, zda chceme provést Upgrade (tato volba se nám zpřístupní pouze, pokud instalujeme operační systém Windows 8 například na počítači, kde je již nainstalována předchozí verze operačního systému Windows), nebo Vlastní (Custom) (nainstalování čistého systému), kterou vám vřele doporučuji.
Poslední rozhodnutí, které je od nás před samotným nahráváním souborů do počítače požadováno, je, kam systém Windows 8 nainstalujeme. Zde zvolíme volný oddíl na pevném disku.
V tomto kroku instalace také můžete svůj pevný disk zformátovat, odstranit nebo vytvořit oddíl, popřípadě načíst ovladač a to pokud zvolíte volbu "Možnosti jednotky" (Drive options).
Pak již stačí kliknou na tlačítko "Další" (Next) a tím začne samotné kopírování souborů do počítače na pevný disk, které trvá průměrně patnáct až dvacet minut (zaleží na rychlosti vašeho počítače).
Po dokončení tohoto kroku se počítač automaticky restartuje. Před samotným spuštěním systému Windows 8 ještě dojde k dokončení instalace a ještě jednomu restartu.
Po nainstalování všech souborů, popřípadě aktualizací a restartu po vás bude systém požadovat zadání několika základních údajů. Jako první po vás bude systém požadovat zadání názvu počítače a výběr barevného schématu.
Jako další můžete nastavit další volby a nastavení systému. Ty ale nyní vynecháme, jelikož je budeme moci nastavit i později přímo v systému a jen klikneme na tlačítko "Použít expresní nastavení" (Use Express settings)
Novinkou Windows 8 je to, že se můžete příhlásit klasicky přes účet, který si vytvoříte přímo v PC (tzv. Lokální účet), popřípadě se můžete přihlašovat pomocí Windows Live účtu. My použijeme přihlášení pomocí lokálného účtu kliknutím na "Přihlásit se bez účtu Microsoft" (Sign in without Microsoft account).
A nakonec vás systém požádá o zadání uživatelského jména, které chcete pro přihlašovíní používat.
Nyní systém Windows 8 dokončí instalaci. Čas na její dokončení vám zpříjemní několika informačními obrazovkamy.
A poté již dojde k samotnému spuštění operačního systému Windows 8 a zobrazení Metra.
Nyní, když máme nový operační systém Windows 8 úspěšně nainstalován, nezbývá, než si ho donastavit k obrazu svému, popřípadě doinstalovat své oblíbené aplikace.