14.04.2013 | Radek | | Fantosárium | Žádné komentáře | 

Výlet za humna – Koloveč, Bolfánek a hrad Roupov

V sobotu 13. dubna 2013 jsme se zůčastnili letošního prvního výletu za humna. Tentokrát jsme navštívili muzeum techniky a řemesel v Kolovči, rozhlednu Bolfánek a Chudenice a nakonec zříceninu hradu Roupov. Výlet se opět velice vydařil a to i díky velmi příznivému jarnímu počasí. Součástí článku je i fotogalerie.

Muzeum techniky a řemesel v Kolovči

Muzeum techniky a řemesel v Kolovči nabízí ke shlédnutí více než 7500 exponátů a tím patří mezi největší a nejobsáhlejší muzeum svého druhu v ČR. Je zde možné shlédnout všechna tradiční řemesla a živnosti, které se nacházely na vesnici. V současnosti se v muzeu nachází 67 kompletních řemeslných dílen a živností a dalších dvanáct technických expozic.

Pokud navštívíte toto muzeum, můžete zde zhlédnout například tyto řemeslné dílny: Řeznickou, pekařskou, cukrářskou, vlásenkářskou, bednářskou, sedlářskou, kloboučnickou, kartáčnickou, kamenickou, hřebenářskou, hodinářskou. Ze živností zaujme holičství a kadeřnictví, hostinec, koloniální obchod, řeznický obchod, tkalcovna i ordinace dentisty s laboratoří. Dále je k vidění expozice hodin a hracích strojů, kočárků a hraček, elektropřístrojů, zařízení kuchyně, pastí na zvířata, zpracování mléka i hasičskou zbrojnici.

Výce informací najdete na oficiálních stránách muzea: www.muzeum-kolovec.cz

Fotogalerie:

Rozhledna Bolfánek

Vrchol Bolfánek (výška 584 m.n.m.) se nachází jihozápadně od obce Chudenice. Na jeho vrcholku stojí stejnojmenná rozhledna Bolfánek. Rozhledna je 45 m vysoká kamenná stavba a má jednu vyhlídkovou plošinu ve výšce 25 m. Bolfánek poskytuje krásný kruhový výhled do okolí, vidět můžeme Plzeň, Přimdu, panorama Šumavy a Brdy.

Předchůdcem této rozhledny byla kaplička, která stála na stejném místě jako dnešní rozhledna. Byla postavená na paměť návštěvy biskupa Wolfganga, který tu přespával na cestě z Prahy roku 983. Podle něj byl vrch i pojmenován Svatý Wolfgang. V letech 1722 – 1725  byla na tomto místě díky Františku Josefu Černínovi postaven místo kapličky barokní poutní kostel. Kostel v roce 1785 uzavřen a začal chátrat. V roce 1810 musel být pro velkou zchátralost zbořen. Z kostela zůstala věž jež byla v roce 1845 dostavěna do výšky 45 m a upravena jako rozhledna.

Fotogalerie:

Zřícenina hradu Roupov

Hrad Roupov založil již ve 13. století Držek z Roupova. V letech 1380 – 1393 byl hrad zcela přestavěn královskou dvorní hutí pro Něpra z Roupova, významného úředníka své doby. Další vlastník, Jan Netolický, zde vybudoval na samém konci 16. století monumentální kuchyni, interiéry vyzdobil přepychovými kamny a částečně Roupov také renesančně přestavěl. Za třicetileté války hrad hodně utrpěl. V roce 1704, po necelých sto letech v rukou pánů z Klenové byl hrad prodán Janovi Jiřímu z Haubenu, který Roupov spojil s Červeným Poříčím. Nový majitel však zahynul roku 1716 jako císařský generál v boji proti Turkům, hrad začal chátrat a byl používán jako levný zdroj stavebního materiálu. 

Z hradu se dodnes zachovalo obvodové zdivo hradního paláce, opevnění východního předhradí se dvěma baštami, torzo vstupního křídla s bránou a válcová obranná věž. Mimořádnou zajímavostí je již zmíněnáhradní kuchyně se štíhlým osmibokým komínem, který je charakteristickou dominantou zříceniny hradu Roupov.

Fotogalerie:

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Novinky a oznámení

15.10.2016 - Do menu byla přidána nová sekce Stream, kde naleznete jak veškěré informace ohledně Fantomasmag TV, což jsou online streamy na Twitch.tv, tak i přímo online stream a chat.

Partnerské weby

Statistika

Naši fanoušci na Facebooku

Další...