24.09.2012 | Radek | | Fantosárium | Žádné komentáře | 

Výlet do Lokte

V neděli 23. září 2012 jsme navštívili hrad Loket, výstavu v muzeu Knižní vazby a v neposlední řadě výstavu historických kočárků a kol. Výlet se velice vydařil a to i díky velmi příznivému počasí. Součástí tohoto článku je i fotogalerie.

Hrad Loket

Hrad Loket je starý více než 800 let a patří k nejstarším kamenným hradům v českých zemích. Název hradu je patrně odvozen od ohybu řeky Ohře, která protéká kolem hradu a má tvar lidského lokte. Více o historii hradu naleznete na oficiálních stránkách hradu Loket.

Na hradě jsme navštívili expozici historického porcelánu (stará škrtátka, stojánky na párátka ve tvaru postaviček, porcelánové nádobí a panenky) a historických zbraní (děla, tyčové i ruční palné zbraně, plátové zbroje). Nezapomněli jsme též navštívit románskou věž, vysokou 26 metrů, ze které je opravdu nádherná vyhlídka na Loket a okolí. Ve věži se schovává také loketský drak, který svou podobou připomíná ještěra. Také jsme si nemohli nechat ujít rytířský sál, obřadní síň a v neposlední řadě také hradní vězení a mučírnu, kde bylo na figurínách v životní velikosti k vidění vykonávání tzv. práva útrpného, které je doprovázeno opravdu staršidelným zvukových doprovodem.

Výstava – Knižní vazba a "Ďáblova bible"

Po návštěvě hradu jsme navšívili výstavu knižních vazeb Jiřího Fogla a Pavlíny Rambové. Součástí této výstavy je i maketa Codexu Gigas, zvaný též Ďáblova bible nebo Kniha knih. Tento Codex je největší ručně psaná kniha, kterou vytvořili v benediktínském klášteře v Podlažicích u Chrudimi mezi lety 1220-1230. První zmínka o Ďáblově bibli pochází z roku 1292, ale předpokládá se, že je starší.  Klášter v Podlažicích, kde byla kniha napsána, byl založen již v roce 1159. Pro finanční potíže knihu ale klášter zastavil cisterciákům v Sedlci.  V roce 1295 byla kniha vykoupena benediktíny z Břevnova a umístěna do tamní klášterní knihovny. Ve druhé polovině 14. století byla ukryta před nájezdy husitů v broumovském klášteře. V roce 1594 byla kniha převezena do Prahy, kde se stala součístí sbírky císaře Rudolfa II. Za třicetileté války byla tato sbírka včerně Codexu odvezena švédskými vojáky jako válečná kořist do Švédska, kde je dodnes uložena v Královské knihovně ve Stockholmu.

Výstava historických kočárků a kol

V Lokti jsme navštívili také zajímavou expozici manželů Počepických, kteří shromáždili sbírku historických hraček – hlavně kočárků a kol. Manželé hračky a kola nejenže sbírají, ale také je opravují a renovují. Na příchozí, kteří příjdou obdivovat tyto kočárky a kola, které byly vyrobeny i před více než stopadesáti lety, dýchne atmosféra postaru zařízené světnice, ve které se nacházení stará kola a kočárky všemožných tvarů. Návštěvu této vskutku zajímavé a pozoruhodné sbírky vám můžeme vřele doporučit.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Novinky a oznámení

15.10.2016 - Do menu byla přidána nová sekce Stream, kde naleznete jak veškěré informace ohledně Fantomasmag TV, což jsou online streamy na Twitch.tv, tak i přímo online stream a chat.

Partnerské weby

Statistika

Naši fanoušci na Facebooku

Další...