10.04.2007 | Radek | | Programujeme | Žádné komentáře | 

URL Rewriting v ASP.NET

U mnoha webových stránek se můžete setkat se zvláštním formátem URL adresy, a to tzv. „Cool URL“. Výjimkou není ani tento magazín, kdy například adresa nějakého článku může být třeba ve tvaru „/Clanky/80=zajimavy-clanek.aspx“ namísto obvykle používaného formátu „/Clanek.aspx?idClanku=80“. Už na první pohled je jasné, že prvně uvedený formát adresy je pro čtenáře magazínu snadněji zapamatovatelný a co víc, takovýto formát adres mají raději i vyhledávače, kteří ji snáze zaindexují a přiřadí ji občas i dokonce větší váhu. Jak takové zajímavé adresy dosáhnout si povíme dále.

Metoda RewritePath

V tomto případě vstupuje do hry soubor global.asax a serverová metoda Application_BeginRequest. V těle této metody jde přistupovat k objektu HttpContext a volat zde metodu RewritePath, která provede samotné přemapování adresy. Funkce pro přemapování může vypadat například takto:

void Application_BeginRequest(Object sender, EventArgs e)
{
 string sUrl = HttpContext.Current.Request.Url.PathAndQuery;
 string sId;
 Match shoda;
 Regex rRegex = new Regex("/Clanky/(\\d+).aspx");
 shoda = rRegex.Match(sUrl, 0);
 if (shoda.Groups[1].Success)
  {
  sId = shoda.Groups[1].Value;
  HttpContext.Current.RewritePath
     ("../VypisClanek.aspx?idClanku=" + sId);
  return;
 }
}

Tímto přemapováním můžeme používat například adresu ve tvaru server.cz/Clanky/XX.aspx, kde XX nahradíme ID článku. Zde je třeba říci, že adresář Clanky, který v příkladu uvádím, nemusí fyzicky vůbec existovat. Po zavolání metody RewritePath skutečně dojde k přepisu adresy a zpracuje se stránka VypisClanek.aspx přesně tak, jak jsme si přáli. Vše funguje přesně podle našeho přání, ale až do momentu, kdy na stránce VypisClanek.aspx provedeme PostBack – třeba když máme na stránce anketu, kometáře apod. V takovém případě bude PostBack proveden na adresu VypisClanek.aspx?idClanku=xxx, a máme adresu zase ve starém formátu, a to přece nechceme. Jedna z možností jak toto obejít, je zavolat metodu RewitePath ještě jednou a to v metodě Page_Load stránky VypisClanek.aspx, a to například takto:

protected void Page_Load(object sender, EventArgs e)
{
 int idClanku;
 string sId = Request.Params["idClanku"];
 Context.RewritePath(Request.RawUrl, "", "", true);
 if (Int32.TryParse(sId, out idClanku))
  {
   //Zde načteme článek z databáze podle id článku
  }
}

Jen ještě doplním, že je potřeba relativní odkazy ve stránce, kde používáme přemapování, tj. všechny href u odkazů, src u obrázků apod. adresovat relativně vzhledem k novému formátu adresy, popřípadě je adresovat absolutně k URL webu.

HttpHandlerFactory v akci

Druhou, a podle mě lepší možností pro přepis URL adresy je použití třídy implementující rozhraní IHttpHandlerFactory, která bude zpracovávat jí předané URL. Parametry se v tomto případě předávají pomocí kolekce Context.Items, dostupnou během celého procesu zpracování stránky. Příklad takovéto třídy může vypadat takto:

public class RemapUrl : IHttpHandlerFactory
{
 public IHttpHandler GetHandler(HttpContext Context,
 string requestType, string url, string pathTranslated)
 {
 string Path =
 Context.Request.AppRelativeCurrentExecutionFilePath.
 ToLower();
 string Page;
 if (Path.StartsWith("~/clanky/"))
 {
  Page = "~/VypisClanek.aspx";
 }

 Context.Items["idClanku"] = 
 System.IO.Path.GetFileNameWithoutExtension(pathTranslated);
 return PageParser.GetCompiledPageInstance(Page,
 Context.Server.MapPath(Page), Context);
 }

 public void ReleaseHandler(IHttpHandler handler)
 {
   
 }
}

Dále je třeba v souboru web.config v sekci system.web nastavit filtr, aby výše vytvořený Handler věděl, jaké požadavky má zpracovat.

<httpHandlers>
 <add verb="*" path="Clanky/*.aspx" type="RemapUrl" />
</httpHandlers>

A to je vlatně vše, co je zde potřeba k přepisování adresy udělat. K parametru idClanku lze pak přistupovat ve stránce VypisClanek.aspx pomocí Context.Items[„idClanku“]. Samozřejmě i zde platí to, co jsme si výše řekli o adresování vložených odkazů a dalších objektů, jako jsou obrázky apod.

protected void Page_Load (object sender, EventArgs e)
{
 int.Parse(Context.Items["idClanku"].ToString())
 //Zde načteme článek z databáze podle id článku
}

Je teď jen na vás, kterou možnost si k přepisování URL vyberete. Samozřejmě je možné dále URL upravovat, například k ID článku přidat název článku, jako to vidíte v tomto magazínu. Ale to už je opravdu na vás, co dále s URL provedete, aby vypadala ještě lépe.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Novinky a oznámení

15.10.2016 - Do menu byla přidána nová sekce Stream, kde naleznete jak veškěré informace ohledně Fantomasmag TV, což jsou online streamy na Twitch.tv, tak i přímo online stream a chat.

Partnerské weby

Statistika

Naši fanoušci na Facebooku

Další...