20.05.2007 | Radek | | Programujeme | Žádné komentáře | 

Práce s HTML hlavičkou v ASP.NET

Titulek stánky

Celkem často se dostáváme do situace, kdy potřebujeme dynamicky přidat nebo měnit titulek stránky podle požadavků klienta. Titulek stránky je umístěn mezi nejdůležitější tagy jazyka HTML a to například takto: <title>Toto je titulek stránky</title>. Tento titulek se většinou objevuje v titulkové liště okna prohlížeče, bývá nám také nabízen jako výchozí název při ukládání stránky. S toho vyplívá, že každá stránka by měla mít jiný titulek, abychom je od sebe rozlišili a neměli v tom zmatek. U statických stánek toto není jistě problém, ale u dynamicky generovaných stránek se musíme postarat i o to, abychom každé vygenerované stránce nastavili v programu patřičný titulek – například u internetového magazínu přidáme k názvu magazínu i název článku, jak to můžete vidět v magazínu Fantomas. Následující příklad je ukázkou toho, jak takový titulek snadno přidáme:

HtmlHead hHlavicka = (HtmlHead)this.Page.Header;
HtmlTitle tTitulek = new HtmlTitle();
tTitulek.Text = “Toto je titulek naší stránky“;
hHlavicka.Controls.Add(tTitulek);

Tímto přidáme do HTML hlavičky titulek stránky. Pokud si příklad vyzkoušíte, uvidíte po provedení tohoto příkladu v kódu své stránky toto: <title>Toto je titulek naší stránky</title>. A není toto přesně to, oč jsme usilovali?

Meta tagy Description a Keywords

Tak jako hlavička, měly by se podle konkrétní stránky měnit i meta tagy Description a Keywords, které slouží k popisu právě zobrazené stránky. V meta tagu Description by měl být uveden popis, co vlastně se na uvedené stránce nachází, v meta tagu Keywords byste pak měli uvést několik klíčových slov, které informace na uvedené stránce nějak charakterizují. Meta tag Keywords není v současné době tak důležitý, jako býval v minulosti, zato meta tag Description je stále dobré používat. Některé vyhledávače například pod názvem nalezené stránky vypíší text, uvedený právě v meta tagu Description. Tyto meta tagy přidáme do hlavičky jednoduše:

HtmlHead hHlavicka = (HtmlHead)this.Page.Header;

HtmlMeta mDesc = new System.Web.UI.HtmlControls.HtmlMeta();
mDesc.Attributes.Add("name", "description");
mDesc.Attributes.Add("content", "Tady je uveden popis");
hHlavicka.Controls.Add(mDesc);

HtmlMeta mKwords = new System.Web.UI.HtmlControls.HtmlMeta();
mKwords.Attributes.Add("name", "keywords");
mKwords.Attributes.Add("content", "Uvedeme, klíčová, slova");
hHlavicka.Controls.Add(mKwords);

CSS styly

No a v neposlední řadě můžeme do HTML hlavičky dynamicky přidat odkaz na CSS styly a to následovně:

HtmlHead hHlavicka = (HtmlHead)this.Page.Header;
HtmlLink lLink = new HtmlLink();
lLink.Attributes.Add("href", "mojeStyly.css");
lLink.Attributes.Add("rel", "stylesheet");
lLink.Attributes.Add("type", "text/css");
hHlavicka.Controls.Add(lLink);

Závěr

Tímto článkem jsem vám chtěl naznačit, že práce s HTML hlavičkou není v ASP.NET 2.0 vůbec žádný problém. Pokud byste měli jakékoliv dotazy, nebojte se je napsat do komentářů k tomuto článku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Novinky a oznámení

15.10.2016 - Do menu byla přidána nová sekce Stream, kde naleznete jak veškěré informace ohledně Fantomasmag TV, což jsou online streamy na Twitch.tv, tak i přímo online stream a chat.

Partnerské weby

Statistika

Naši fanoušci na Facebooku

Další...