13.12.2006 | Radek | | Programujeme | Žádné komentáře | 

Nastavení aplikace v souboru web.config

Tak jako mají například Windows uložena svá nastavení v registrech, má svá nastavení uložena i webová .NET aplikace. Možná už tušíte, že toto nastavení se ukrývá právě v souboru web.config. Pro začátek si nejdříve ukážeme, jak může vypadat obsah tohoto souboru.

<?xml version=“1.0“ encoding=“UTF-8“ ?>
<configuration>
  <appSettings>
   <add key=“ConnectToDB“ value=“server=localhost;
   database=mojeDB; UID=uživatel;pwd=heslo“ />
  </appSettings>
 <system.web>
  <compilation debug=“false“ />
  <authentication mode=“Forms“>
  <forms loginUrl=“Login.aspx“ protection=“All“ />
  </authentication>
 </system.web>
</configuration>

Jak můžete z prvního řádku vidět, je k uložení konfigurace použito formátu XML. Co to pro nás jako programátory znamená? Tak například to, že musíme zcela dodržovat pravidla pro tvorbu XML dokumentů. Hlavně si dávejte velký pozor, že soubor musí být tzv. well-formed – proto nezapomínejte na uzavírací tagy a pamatujte si, že se rozlišují malá a velká písmena. Pokud se těchto pravidel nebudete držet, dočkáte se od .NET Frameworku jen chybových hlášení a to přece nechcete, že?

Celá konfigurace naší aplikace se pak nachází mezi tagy <configuration> a </configuration>. Konfiguračních sekcí je celkem dost a ne v každém souboru web.config jsou všechny použity. Zde si ukážeme jen ty nejpoužívanější. Jak už název sekce napovídá, konkrétní nastavení aplikace se provádí v sekci <appSettings> a </appSettings>. Do této sekce umisťujeme datové položky aplikace, především však řetězce, které používáme v rámci celé aplikace a pak také řetězec, který určuje spojení s databází, tzv. ConnectionString. V naší ukázce jsme tento řetězec definovali takto:

<add key=“ConnectToDB“ value=“server=localhost; database=mojeDB; UID=uzivatel; pwd=heslo“ />

Tímto jsme vytvořili klíč a pojmenovali ho „ConnectToDB“ a pokud budeme chtít v naší aplikaci získat řetězec k připojení na databázi, stačí si jen přečíst hodnotu tohoto klíče a to např. takto:

Dim Connect As SqlConnection = New SqlConnection
Connect = (Configuration.AppSettings(„ConnectToDB“))

A k čemu že je to dobré? Pokud třeba změníte databázi nebo jen její heslo, nemusíte opravovat připojení k této databázi v každé stránce své aplikace, ale stačí jen poupravit parametry v souboru web.config a máte hotovo.

V další sekci <system.web> a </system.web> nastavujeme například autentizaci a autorizaci ASP.NET aplikace. A co to vlastně je? Ve stručnosti, autorizace a autentizace slouží k zabezpečení ASP.NET aplikace. Podrobněji si toto vysvětlíme v některém z dalších článků.

V sekci <compilation /> nastavujeme chování naší aplikace při kompilaci. Pokud nastavíte parametr debug na true, znamená to, že se naše aplikace bude kompilovat v režimu ladění a budou se nám vypisovat všechna chybová hlášení. Pokud je naše aplikace již odladěna, doporučuji nastavit parametr debug na hodnotu false.

A to je zatím vše o tomto vskutku prospěšném souboru. Berte tento článek jako takový malý úvod do problematiky kolem souboru web.config. V některém z dalších článků si ukážeme další užitečné možnosti tohoto souboru.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Novinky a oznámení

15.10.2016 - Do menu byla přidána nová sekce Stream, kde naleznete jak veškěré informace ohledně Fantomasmag TV, což jsou online streamy na Twitch.tv, tak i přímo online stream a chat.

Partnerské weby

Statistika

Naši fanoušci na Facebooku

Další...