21.09.2013 | Radek | | Fantosárium | Žádné komentáře | 

Den v kraji živých vod 2013

Co je Den v kraji živých vod?

Tato akce navazuje na předchozí projekt spolupráce Kraj živých vod a opět je z velké části zaměřena na obnovu minerálních pramenů. Ty jsou jedním z nejvýznamnějších unikátů západočeského kraje. A právě po těchto obnovených pramenech jsme se vydali.

Horní otročínský pramen

Jako první jsme navštívili Horní otročínský pramen, nalézající se kousek od obce Otročín. Tento pramen je znám a využíván nejméně od 17. století. Pramen je jímán dutým kmenem s letopočtem z roku 1819 v hloubce 70 cm. Jeho vydatnost je přibližně 2 litry za minutu.

Kynžvartské kyselky

Další naší zastávkou byly Kynžvartské kyselky. Nepříliš rozlehlé území mezi městy Mariánské Lázně a Lázně Kynžvart je bohaté na vývěry minerálních vod. Byla zde vybudována naučná stezka, která vede k minerálním pramenům Liščí, Kančí a Jezevčí. V samotných Lázních Kynžvart se nachází v zámenském parku znovuobnovený Rychardův pramen, který je zmiňovám již začátkem 19. století, v roce 1818. Od roku 1862 je pramen prohlášen za léčivý. Pramen je jímán ve studni hluboké 9,3 m a je hlavně využíván pacienty Léčebných lázní Kynžvart. Od roku 1994 je zde nainstalován výdejní automat, takže je tato minerální voda dostupná i pro veřejnost. Pro zdatné jedince se asi 2 km od Lázní Kynžvart nalézá ve středně těžce přístupném terénu zřícenina hradu Kynžvart.

Ostrov nad Ohří, Svatý okrsek

A posledním naší zastavením se stalo město Ostrov a jeho Svatý okrsek. Na západním okraji historickho města Ostrov se rozkládá komplex budov někdejší koleje piaristů. Kolej s gymnáziem byla postupně doplňována samostatnými kaplemi a proto byl celý komplex nazýván Posvátným či Svatým okrskem. V letech 2001 – 2007 byl areál kompletně obnoven a byly zde umístěny expozice z dějin města Ostrova. 

Bečovská botanická zahrada

Naše putování jsme ukončili v Bečovské botanické zahadě, kde bylo připraveno malé občerstvení a také soutěž o ceny. Více o Bečovské botanické zahrade naleznete v jenom z předchozách článků.

Poděkování

Poděkování patří hlavně pořadatelům této vskutku zajímaví akce a to konkrétně Místní akční skupině Náš region, Místní akční skupině MAS 21.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Novinky a oznámení

15.10.2016 - Do menu byla přidána nová sekce Stream, kde naleznete jak veškěré informace ohledně Fantomasmag TV, což jsou online streamy na Twitch.tv, tak i přímo online stream a chat.

Partnerské weby

Statistika

Naši fanoušci na Facebooku

Další...